«چین آنالیز» که یک شرکت تخصصی بلاک‌چین است، به‌تازگی اعلام کرده که در سال ۲۰۲۳ مجموع رقم باج پرداخت‌شده در شکل رمزارز در حملات سايبری تقریباً دو برابر شد و به رکورد یک میلیارد دلار رسید.

رکورد «یک میلیارد دلاری» باج‌گیری با رمزارز در سال ۲۰۲۳

«چین آنالیز» که یک شرکت تخصصی بلاک‌چین است، به‌تازگی اعلام کرده که در سال ۲۰۲۳ مجموع رقم باج پرداخت‌شده در شکل رمزارز در حملات سايبری تقریباً دو برابر شد و به رکورد یک میلیارد دلار رسید.

در این گزارش که ۱۸ بهمن منتشر شد، تبهکاران و کلاهبرداران در سال گذشتهٔ میلادی با حمله به شبکه‌های کامپیوتری بیمارستان‌ها، مراکز آموزشی و نهادهای دولتی در مجموع ۱.۱ میلیارد دلار به جیب زده‌اند.

رقم باج‌گیری مرتبط با رمزارزها در سال قبل از آن حدود ۵۶۷ میلیون دلار بود. شرکت تخصصی چین آنالیز در گزارش خود گفته است که همزمان سایر اشکال و شیوه‌های تبهکاری و کلاهبرداری مرتبط با رمزارزها در سال گذشته کاهش یافته است.

از ماه سپتامبر که سرمایه‌گذاری در شکل رمزارز در صندوق‌های مالی قابل معامله در آمریکا تصویب شد و احتمال تأیید این نوع سرمایه‌گذاری از سوی بانک مرکزی کشورهای دیگر نیز مطرح شد، ارزش بیت‌کوین، موفق‌ترین ارز دیجیتال یا همان رمزارز با حدود ۶۰ درصد افزایش به ۴۳ هزار و ۱۳۴ دلار رسیده است.

«چین آنالیز» در بخشی از گزارش تحلیلی خود افزوده است «تعداد عواملی که به‌دلیل سود بالقوه کلان و حصارهای امنیتی ضعیف‌تر به باج‌گیری در شکل رمزارز روی می‌آورند، افزایش یافته است.»

به‌گفتهٔ این شرکت تخصصی، آن‌چه اصطلاحاً «بازی بزرگ شکار» نامیده می‌شود، در سال‌های اخیر به‌روش اصلی در این نوع باج‌گیری تبدیل شده و اکثر باج‌هایی که رقم آن‌ها بالاتر از یک میلیون دلار است، به همین شیوه اخاذی می‌شود.

این گزارش می‌افزاید که یک گروه باج‌گیری دیجیتال به نام «c10p» با تسلط بر یک نرم‌افزار اشتراک فایل به نام MOVEit و سوءاستفاده از آن حدود ۱۰۰ میلیون دلار باج گرفته است.

صدها نهاد دولتی و شرکت خصوصی ازجمله شرکت نفتی شل و نهاد ناظر بر ارتباطات تلفنی بریتانیا در طول سال گذشته اعلام کردند که با سوء‌استفاده از همین نرم‌افزار هدف حملات سایبری قرار گرفته‌اند.

بسیاری از شرکت‌های خصوصی و نهادهای دولتی از این نرم‌افزار برای انتقال حجم بزرگی از مدارک حساس، نظیر مشخصات پرسنلی و یا اطلاعات مربوط به بیمه بازنشستگی استفاده می‌کنند.

براساس گزارشی که در ماه نوامبر منتشر شد، یک گروه تبهکار سایبری به نام «بلک باستا» دست‌کم ۱۰۷ میلیون دلار در شکل بیت‌کوین باج‌گیری کرده است.

طبق ارزیابی «گارانتکس» که یک صرافی بین‌المللی رمزارز است، بخش اعظم باج‌های پرداختی به روسیه منتقل شده که هدف تحریم‌های غرب است.

همچنین سازمان ملل در گزارش‌های کارشناسی خود گفته است که سرقت و باج‌گیری به‌شکل رمزارز یکی از منابع مهم درآمد دولت کره شمالی است.

تخمین شرکت تخصصی «چین آنالیز» از رقم و نقش رمزارزها در جرایم کمتر از میزان واقعی است، چون فقط مواردی از انتقال این نوع دارایی را شامل می‌شود که به نشانی‌های غیرقانونی ارسال می‌شود.

علاوه بر این، مبالغ مربوط به جرایم نامرتبط با رمزارزها نظیر استفاده از اين نوع ارز در معاملات مربوط به قاچاق مواد مخدر را شامل نمی‌شود. منبع

نوشتهٔ پیشین
قیمت دلار در مسیر صعود بازارهای مالی ایران درگیر رکود و بحران
نوشتهٔ بعدی
ارز مسافرتی هوایی را چگونه تهیه کنیم؟

مطالب مرتبط