عربستان سعودی در آستانه فروش بخش دیگری از سهام «آرامکو»؛ ۲۰ میلیارد دلار دیگر برای اقتصاد بدون نفت

منابع آگاه می‌گویند عربستان سعودی بخش دیگری از سهام شرکت نفتی خود، «آرامکو» را در معرض فروش می‌گذارد تا به این وسیله ضمن تقویت بودجه، اقتصاد کشور را هم از وابستگی به نفت دور کند.

به گزارش بلومبرگ، دولت عربستان برای فروش سهام آرامکو با شرکتهای سیتی‌گروپ، گلدمن ساکس و اچ‌اس‌بی‌سی وارد مذاکره شده و این فروش احتمالا در سه ماهه دوم یا سوم سال‌جاری قطعی می‌شود.

این فروش سهام پس از آن صورت می‌گیرد که دولت عربستان شرکت نفت دولتی آرامکو را مکلف کرد تا برنامه توسعه نفتی خود را متوقف کند و ظرفیت تولید را به حداکثر ۱۲ میلیون بشکه در روز برساند.برخی تحلیلگران می‌گویند این حرکت می‌تواند بودجه را به خزانه دولت بازگرداند.

گفته می‌شود از این معامله حدود ۲۰ میلیارد دلار درآمد نصیب عربستان می‌شود.عربستان سعودی برای دستیابی به اهداف اقتصادی خود به نام «چشم انداز ۲۰۳۰» به صدها میلیارد دلار نیاز دارد. این برنامه با گسترش بخش خصوصی و رشد غیرنفتی، آینده توسعه کشور را رقم می زند.

دولت سعودی، همچنان با داشتن بیش از ۹۰ درصد سهام، بزرگترین سهامدار آرامکو است و این شرکت به تازگی حدود ۱۰ میلیارد دلار سود سهام مرتبط با عملکرد اوایل سال ۲۰۲۳ را به سهامداران پرداخت کرده است.

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، در ژانویه ۲۰۲۱ اعلام کرد که آرامکو سهام بیشتری را به فروش خواهد رساند و درآمد حاصل از آن برای تقویت صندوق ثروت ملی این کشور استفاده خواهد شد. منبع

نوشتهٔ پیشین
اعمال محدودیت عراق بر هشت بانک داخلی جهت جلوگیری از قاچاق دلار به ایران
نوشتهٔ بعدی
کارشناسان درباره پیش‌بینی قیمت و خرید و فروش بیت کوین در آینده نزدیک چه می‌گویند

مطالب مرتبط