سقوط ارزش سهام تسلا پس از هشدار ایلان ماسک در خصوص کاهش فروش در سال جاری

پس از آنکه تسلا هشدار داد، رشد فروش این شرکت خودروساز برقی در سال جاری کم‌تر از سال ۲۰۲۳ خواهد بود، سهام آن در روز پنجشنبه بیش از ۱۲ درصد سقوط کرد.

این مسئله باعث کاهش ارزش سهام تسلا در حدود ۸۰ میلیارد دلار در بازار سهام شد. این خودروساز الکتریکی که توسط ایلان ماسک مدیریت می‌شود، گفته است که رشد فروش تسلا در سال ۲۰۲۴ علیرغم کاهش قیمت‌ها ممکن است «به طور قابل توجهی کمتر باشد». درآمد سالانه تسلا که روز چهارشنبه اعلام شد نیز کمتر از انتظارات نشریه وال استریت بود.

تسلا قیمت‌های خودروهایش را در بازارهای کلیدی در سراسر جهان از جمله اروپا و چین کاهش داده تا بتواند به رقابت با رقبای چینی مانند بی‌وای‌دی و همچنین خودروسازان سنتی بپردازد.

تقاضای خرید خودرو نیز به دلیل بالا بودن هزینه‌های استقراض از بانک‌ها کاهش یافته است زیرا بانک‌های مرکزی در سراسر جهان در تلاش برای مهار تورم، نرخ بهره را بالا نگه می‌دارند.

تسلا گفته است که کاهش قیمت‌ها، همچنین هزینه‌های تحقیق و توسعه بیشتر و هزینه‌های مرتبط با افزایش تولید مدل جدیدش به نام سایبرتراک، موجب کاهش سود این شرکت شده است.

این شرکت همچنین گفته که «بین دو موج رشد بزرگ» قرار دارد و قصد دارد در نیمه دوم سال آینده، تولید یک خودروی جدید ارزان قیمت را آغاز کند. آقای ماسک همچنین به سرمایه‌گذاران هشدار داد که رقبای چینی «تقریبا اکثر شرکت‌های خودروسازی در جهان را نابود خواهند کرد» مگر اینکه موانع تجاری ایجاد شوند.

درخواست او برای ایجاد موانع تجاری در بازار رقابتی فزاینده، پس از آن مطرح شد که بی‌وای‌دی در سه ماه آخر سال ۲۰۲۳ از تسلا به عنوان پرفروش‌ترین خودروساز برقی جهان پیشی گرفت. هشدار تسلا در مورد کاهش فروش پس از سال‌ها رشد، نشان دهنده نگرانی‌ها در مورد تضعیف تقاضای جهانی برای خودروهای الکتریکی است. سهام تسلا در سال جاری تاکنون بیش از یک چهارم ارزش خود را از دست داده است. منبع

نوشتهٔ پیشین
کانادا تا دو سال صدور ویزای دانشجویی را محدود می‌کند
نوشتهٔ بعدی
فقط در ایران ارزش پول ملی یک‌شبه ۲۰ درصد سقوط می‌کند

مطالب مرتبط