پس از آن که در روز جمعه - ۱۹ ژانویه - بهای سهام در بازارهای آمریکا به رکورد تازه‌ای طی دو سال گذشته رسید، امیدواری و خوش‌بینی ناظران نسبت به بهبود اوضاع اقتصاد در سال جدید میلادی افزایش یافت.

پس از آن که در روز جمعه – ۱۹ ژانویه – بهای سهام در بازارهای آمریکا به رکورد تازه‌ای طی دو سال گذشته رسید، امیدواری و خوش‌بینی ناظران نسبت به بهبود اوضاع اقتصاد در سال جدید میلادی افزایش یافت.

روز جمعه شاخص سهام در بازار اس‌پی ۵۰۰ که کانون تبادل سهام بزرگترین کمپانی‌های آمریکایی است در عرض یک روز ۱.۲ بالا رفت که نسبت به رکورد قبلی خود در ژانویه ۲۰۲۲ (دو سال پیش) هم بالاتر بود.

این رکورد جدید می‌تواند به معنای خروج از رکود نسبی تلقی شود که طی دو سال گذشته اقتصاد آمریکا با آن دست به گریبان بوده است؛ اوضاعی که بخشی از آن نتیجه همه‌گیری کرونا و بخش دیگری هم متاثر از بهای نفت بعد از جنگ اوکراین بود.

تورم ناشی از این رکود موجب شده بود که بسیاری از ناظران یک بحران اقتصادی نظیر آنچه در سال های ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ شکل گرفت را پیش‌بینی کنند اما اکنون با پایین آمدن نرخ تورم (زیر ۴ درصد) و همچنین کاهش تاریخی نرخ بیکاری در آمریکا موجب شده خوش‌بینی به بازارها تزریق شود و سرمایه‌گذاران بیشتر در معاملات سهام فعال شوند.

بازار سهام داو جونز که معرف بخش بزرگی از رونق سرمایه‌گذاری در اقتصاد آمریکاست هم اکنون رکورد خود را که همین اواخر سال گذشته میلادی (۲۰۲۳) ثبت کرده بود دوباره شکست. داو جونز امروز به رکورد جدیدی رسید و طی یک روز ۱ درصد رشد کرد.

بازار سهام نزدک که کانونی برای سرمایه‌گذاران در صنایع فناوری است هم امروز ۱.۷ درصد رشد داشت اما هنوز نسبت به رکورد خود در سال ۲۰۲۱ که رشد ۴ درصدی در یک روز بود نرسیده است.

برای وال استریت – قلب بازار سرمایه‌گذاری آمریکا – رکورد زدن بازار اس‌پی ۵۰۰ شاخص بسیار مهمی برای رونق آتی است چرا که این رکورد در کنار دیگر شاخص‌ها بیانگر بازگشت ۳۵ درصدی سهام‌ها نسبت به کمترین سطحی است که در اکتبر سال ۲۰۲۲ به آن نزول کرده بودند.

همزمان سرمایه‌گذاران امیدوارند رونق بازارها و کاهش تورم باعث شود بانک مرکزی آمریکا کارزار خود برای بالابردن نرخ بهره – به عنوان یکی از راه‌های مهار تورم – را اکنون متوقف کند.

آنها امیدوارند با تثبیت و احتمالا کاهش نرخ بهره از سوی بانک مرکزی آمریکا در سال جدید میلادی، علاوه بر کاهش قیمت ارزاق، رونق به بازارهای بزرگی چون ساخت و ساز و مسکن هم بازگردد.

امروز یک گزارش نشان داد که سال گذشته – ۲۰۲۳ – به لحاظ معاملات مسکن یکی از بدترین سال‌ها طی ۴۰ سال گذشته بوده است.

افزایش نرخ بهره از سوی بانک مرکزی که به بالا رفتن نرخ وام بانکی مسکن انجامید، در یک سال گذشته قدرت خرید بسیاری از متقاضیان خرید مسکن را کاهش داده و خرید و فروش خانه و مستغلات را در آمریکا راکد کرده بود.

همزمان این رکود در بازار مسکن به همراه کاهش ساخت و ساز و افت عرضه در بازار مسکن، موجب افزایش ناگهانی قیمت خانه شده بود به طوری که در برخی شهرها و مناطق قیمت خانه‌های مسکونی رشدی بیش از ۲۰ درصد داشت.

در همین حال، رونق بازار سهام و کاهش نرخ تورم در آمریکا در سالی که با انتخابات ریاست جمهوری در ماه نوامبر همراه است، می‌تواند برای جو بایدن که در دو سال گذشته با انتقادهای شدید به علت تورم و گرانی روبرو بوده، خبر خوشی تلقی شود. منبع

, ,
نوشتهٔ پیشین
فروش خودروهای برقی در آمریکا امسال از یک میلیون دستگاه بیشتر می‌شود
نوشتهٔ بعدی
کانادا تا دو سال صدور ویزای دانشجویی را محدود می‌کند

مطالب مرتبط