1. خانه
  2. حواله ارزی
  3. جهش سهام شرکت رسانه‌ای ترامپ بعد از ورود رسمی به بازار بورس

جهش سهام شرکت رسانه‌ای ترامپ بعد از ورود رسمی به بازار بورس

ارزش سهام شرکت رسانه‌ای دونالد ترامپ روز سه‌شنبه در مبادلات اولیه از ۷۰ دلار گذشت که ارزش آن در بازار را به بیش از ۹ میلیارد دلار رساند.

ارزش سهام شرکت رسانه‌ای دونالد ترامپ بعد از آنکه رسما کار خود را در بازار بورس شروع کرد جهش زیادی کرده است.

ارزش سهام این شرکت روز سه‌شنبه در مبادلات اولیه از ۷۰ دلار گذشت که ارزش آن در بازار را به بیش از ۹ میلیارد دلار رساند. با این حال در پایان روز به ۵۸ دلار کاهش یافت که همچنان ۱۶ درصد بالاتر از قیمت پیشنهادی اولیه است.

این تحول به معنی تزریق بیش از ۲۰۰ میلیون دلار به «ترامپ مدیا اند تکنولوژی گروپ» است و سهامی به ارزش بیش از ۴ میلیارد دلار را نصیب رئیس جمهور سابق می‌کند. تحلیلگران می‌گویند که این رقم خیلی بیشتر از چیزی است که عملکرد شرکت توجیه می‌کند.

شبکه اجتماعی «تروت سوشیال» که زیرمجموعه این شرکت است و خدمات آن شبیه توییتر (حالا ایکس) است، در نه ماه نخست سال قبل فقط ۳.۳ میلیون دلار درآمد داشت و تقریبا ۵۰ میلیون دلار از دست داد.

این شبکه می‌گوید که از زمان شروع به کار آن در سال ۲۰۲۲ به عنوان جایگزینی برای سایت‌های پرطرفداری مثل فیسبوک، ۸.۹ میلیون حساب کاربری در آن ایجاد شده است، اما معلوم نیست چه تعداد از آنها فعال هستند.

در مقایسه ارزش «ردیت» که اخیرا در بازار بورس فهرست شد در حال حاضر حدود ۱۱ میلیارد دلار است. این شرکت بیش از ۷۰ میلیون کاربر دارد و سال پیش ۸۰۰ میلیون دلار درآمد داشت.

شرکت ترامپ – که تحت عنوان «دی‌جی‌تی» مخفف نام دونالد جان ترامپ معامله می‌شود – ارزش خود را تا حدودی مدیون سرمایه‌گذاران منفرد – در مقابل شرکتهای وال استریت – است که بسیاری از آنها ظاهرا حامیان آقای ترامپ هستند.

کریستی ماروین، مدیر «اس‌پی‌اِی‌سی اینسایندر»، گفت: «همه انتظار داشتند مبادله سهام آن در روز اول کمی دیوانه‌وار باشد، که همینطور هم بود. سوال این است که یک هفته دیگر، دو هفته دیگر چه عملکردی خواهد داشت که کسی نمی‌داند.»

توافق برای فهرست کردن «ترامپ مدیا» در بازار سهامی عام ابتدا در سال ۲۰۲۱ اعلام شد.

این حرکت به روش «اسپک» انجام شد، یعنی ادغام با یک شرکت سهامی عام پوسته به نام «دیجیتال ورلد اکوئیزیشن کورپ» که مشخصا برای خرید یک شرکت دیگر و وارد کردن آن به بازار سهام تاسیس شده بود.

این توافق به دلیل تحقیقات دولت و سایر موانع با تاخیر انجام شد، اما سازمان‌های ناظر بر مقررات امسال به آن چراغ سبز نشان دادند و سهامداران «دیجیتال ورلد» هفته پیش به نفع این ادغام رای دادند.

مقام‌های «ترامپ مدیا» پیش از عرضه سهام آن در بازار نزدک، آن را «لحظه‌ای مهم» برای شرکت و برای عالم رسانه در سطح وسیع‌تر توصیف کردند.

دِوین نونِز، عضو سابق مجلس نمایندگان، و مدیرعامل ترامپ مدیا گفت: «به عنوان یک شرکت سهامی عام، با حرارت بینش خود را برای ساختن جنبشی برای بازپس گیری اینترنت از سانسور شرکت‍‌های بزرگ فنی دنبال می‌کنیم.»

«ما به قول خود به مردم آمریکا برای ارائه خدمات به عنوان محیطی امن برای آزادی بیان و ایستادن در برابر ارتش درحال گسترش سرکوبگران عمل می‌کنیم.»

این تحول در زمانی حساس برای آقای ترامپ اتفاق می‌افتد، که برای پرداخت جریمه در یک پرونده حقوقی در تقلاست.

او در حال حاضر اجازه فروش سهام خود حداقل برای شش ماه را ندارد، که استفاده فوری از این پول را برای او مشکل می کند.

هیات مدیره شرکت، که شمار زیادی از متحدان آقای ترامپ از جمله یکی از پسران او عضو آن هستند، به طور بالقوه می‌تواند با تغییر مقررات اجازه فروش سهام را به او بدهد، اما تحلیلگران گفته‌اند که بعید است فورا چنین اتفاقی بیافتد.

اگر آقای ترامپ بخواهد بخش بزرگی از سهام خود را بفروشد، ممکن است باعث افت جدی ارزش آن شود. منبع

نوشتهٔ پیشین
قیمت دوج‌کوین دو برابر شد
نوشتهٔ بعدی
معاملات بورس استانبول با سیر صعودی آغاز شد

مطالب مرتبط