چوب حراج به ذخایر طلا برای کنترل دلار؛ بانک مرکزی شمش را به قیمت دلار آزاد فروخت

چوب حراج به ذخایر طلا برای کنترل دلار

سخنگوی مرکز «مبادله ارز و طلا» در ایران از فروش ۲۰۰ کیلوگرم شمش طلا در کمتر از ۲۰ روز خبر داده و گفته که تاثیر آن در کنترل بازارهای طلا و ارز نمایان شده است. اصغر بالسینی اعلام کرده که متوسط قیمت شمش در این حراج سه میلیارد و ۵۳۵ میلیون تومان بوده است. قیمتی که نشان می‌دهد بانک مرکزی بهای دلار در بازار آزاد را پذیرفته و معاملات شمش طلا را مبتنی بر قیمت بازار آزاد انجام داده است.

بررسی صدای آمریکا نشان می‌دهد که در حال حاضر هر کیلو گرم شمش طلا به‌طور متوسط ۶۵ هزار دلار قیمت دارد که با نرخ ۵۵ هزار تومانی امروز دلار در بازار آزاد ایران، سه میلیارد و ۵۷۵ میلیون تومان خواهد بود.

این در حالی است که محمدرضا فرزین، رئیس کل بانک مرکزی بیستم فروردین ماه گفته بود که «نرخ ارز بازار آزاد را قبول نداریم» و این نرخ «صرفا براساس انتظارات تورمی ناشی از اخبار منفی شکل می‌گیرد و به هیچ وجه با واقعیات اقتصاد ما همخوانی ندارد.»

به باور کارشناسان اقتصادی، استفاده از ابزار طلا برای کنترل بازار شاید در کوتاه مدت تاثیرگذار باشد اما در اصل روند افزایش قیمت را به آینده موکول می‌کند و در بلند مدت نه تنها مفید نخواهد بود بلکه به شتاب رشد قیمت منجر می‌شود.

دولت ابراهیم رئیسی در این کار دنباله‌رو دولت حسن روحانی است و مرور روند کنترل بازار در سال‌های گذشته نشان می‌دهد که به‌زودی تاثیر فروش شمش در بازار ارز محو خواهد شد.

خبرگزاری حکومتی «فارس»، وابسته به نهادهای امنیتی در ایران سوم بهمن ماه در واکنش به این اقدام بانک مرکزی نوشت که یکی از سیاست‌هایی که در دولت قبلی در بانک مرکزی با هدف کاستن از حباب سکه اتخاد شد، فروش ۶۰ تن طلا در قالب طرح پیش فروش سکه بود که نه تنها منجر به کاستن التهاب بازار نشد، بلکه زمینه بر باد رفتن ۶۰ تن از ذخایر طلای کشور شد. منبع

,
نوشتهٔ پیشین
کاهش ۵/۳ میلیارد دلاری سپرده‌های ایران در بانک‌های خارجی
نوشتهٔ بعدی
اعمال محدودیت عراق بر هشت بانک داخلی جهت جلوگیری از قاچاق دلار به ایران

مطالب مرتبط