آرامکو، با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد به رغم کاهش سود خالص این شرکت به خاطر افت قیمت و حجم صادرات نفت، این شرکت در سال گذشته میلادی ۹۷.۸ میلیارد دلار سود سهام به سهامداران و دولت پرداخت کرده که ۳۰ درصد بیشتر از سال ۲۰۲۲ است.

افزایش ۳۰ درصدی سود سهام شرکت نفت عربستان در سال ۲۰۲۳

شرکت ملی نفت عربستان، آرامکو، با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد به رغم کاهش سود خالص این شرکت به خاطر افت قیمت و حجم صادرات نفت، این شرکت در سال گذشته میلادی ۹۷.۸ میلیارد دلار سود سهام به سهامداران و دولت پرداخت کرده که ۳۰ درصد بیشتر از سال ۲۰۲۲ است.

دولت عربستان صاحب ۸۲.۲ درصد از سهام آرامکو است و حدود ۶۲ درصد از بودجه دولت عربستان از فروش نفت تولیدی توسط این شرکت تامین می‌شود. سود خالص آرامکو در سال گذشته با افتی ۲۴.۷ درصدی نسبت به سال قبل آن به حدود ۱۲۱ میلیارد دلار رسید.

جزئیات آمارهای منتشر شده توسط این غول نفتی نشان می‌دهد پارسال تقریبا ۵۰ میلیارد دلار در پروژه‌های نفت و گاز سرمایه‌گذاری کرده که ۲۸ درصد بیشتر از سال ۲۰۲۲ است. بدین ترتیب آرامکو به رغم افت درآمد، هم سود سهام و هم میزان سرمایه‌گذاری‌ها را به شکل چشمگیری افزایش داده است.

امین حسن ناصر رئیس شرکت آرامکو در توضیح افزایش قابل توجه سرمایه‌گذاری‌ها گفته است علت آن تلاش ما برای حفظ ظرفیت تولید روزانه ۱۲ میلیون بشکه نفت و تبدیل گاز و نفت خام به مواد پتروشیمی، رشد ۶۰ درصدی تولید گاز تا سال ۲۰۳۰ و توسعه انرژی‌های خورشیدی و بادی است.

آمارهای اوپک نشان می‌دهد عربستان در سال ۲۰۲۳ بطور متوسط روزانه ۹ میلیون و ۶۰۹ هزار بشکه تولید نفت داشته که ۹۲۲ هزار بشکه کمتر از سال ۲۰۲۲ است.

علت این کاهش، تلاش اعضای اوپک به رهبری عربستان و کشورهای هم‌پیمان به رهبری روسیه برای بالا نگه داشتن قیمت آن در بازارهای جهانی است.

به رغم این تلاش، باز هم قیمت نفت در بازارهای جهانی طی سال گذشته دچار افتی ۱۸ درصدی شد.

اخیرا عربستان، روسیه و برخی دیگر از کشورهای مجموعه یاد شده متعهد شدند کاهش داوطلبانه تولید نفت را تا نیمه ۲۰۲۴ ادامه دهند، اما قیمت نفت کماکان در حدود ۸۲ دلار برای هر بشکه نوسان دارد. منبع

نوشتهٔ پیشین
سقوط ارزش لیر و افزایش نرخ تورم در ترکیه
نوشتهٔ بعدی
مبلغ ارز مسافراتی به ۵۰۰ یورو برگشت

مطالب مرتبط